Czyszczenie markizy w praktyce - Jak odświeżyć markizę po zimie

Na co zwrócić uwagę wybierając markizę? Wybierając markizę na swój taras lub balkon należy mieć na uwadze nie tylko wielkość i wygląd, ale również materiał, z jakiego jest wykonana. Dla własnej wygody i dłuższej żywotności samej markizy warto zdecydować się na tkaniny samoczyszczące, które znacznie ułatwią pielęgnację markizy i przedłużą jej żywot. Tkaniny samoczyszczące pokryte są specjalnym powłokami zatrzymującymi brud: pozostawienie rozwiniętej markizy podczas deszczu powoduje spłukanie tego brudu z jej powierzchni. Wśród bogatej oferty rynkowej wyróżnić można markizy Selt, których wysoka jakość gwarantuje długoletnie, bezawaryjne użytkowanie. Producent oferuje swoim klientom zarówno markizy tarasowe, jak i balkonowe – każdy więc znajdzie w ofercie produkt dostosowany do swoich potrzeb. Aby jednak móc cieszyć się sprawnym działaniem i nienagannym wyglądem markizy, należy również zwrócić uwagę na jej prawidłową konserwację i pielęgnację.

 

Wiosenne rytuały związane z markizą

Wiosna to najlepszy czas, by przyjrzeć się swojej markizie. W okresie zimowym narażona jest ona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych: śnieg, silne wiatry i mróz nie są obojętne dla jej prawidłowego funkcjonowania. Po zimie wymagać może ona dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Czynności, które warto wykonać przez rozpoczęciem sezonu letniego, to:

  • sprawdzenie stanu markizy pod kątem ewentualnych uszkodzeń konstrukcji
  • dokręcenie poluzowanych śrub
  • naoliwienie ruchomych części (jeśli zachodzi taka potrzeba)
  • czyszczenie tkaniny, z jakiej wykonana jest markiza tarasowa

 

Jak należy czyścić markizy?

Czyszczenie markizy nie jest tak trudne, jak się może wydawać. Na tę czynność należy sobie zarezerwować kilka chwil wolnego czasu – a czysta i schludna markiza będzie cieszyła oczy przez cały letni sezon. W zależności od charakteru ewentualnych zabrudzeń, do czyszczenia markizy może się przydać miotła i szczotka z miękkim włosiem, miękka gąbka, woda z mydłem lub innym neutralnym detergentem. Pierwszym krokiem podczas czyszczenia markizy powinno być usunięcie z jej powierzchni luźnych zabrudzeń w postaci suchych liści, igliwia czy piasku. Najlepiej zrobić to suchą miotłą lub szczotką z miękkim włosiem.

Kolejnym krokiem powinno być umycie markizy ciepłą wodą z mydłem. Delikatne mechaniczne tarcie w połączeniu z działaniem detergentu pozwoli na skuteczne usunięcie zabrudzeń. Dużym ułatwieniem na tym etapie jest tkanina samoczyszcząca (w którą mogą być wyposażone np. markizy Selt), zapobiegająca powstawaniu zabrudzeń. W celu umycia markizy nie należy używać twardych gąbek ani szczotek z ostrym włosiem, gdyż może to spowodować uszkodzenie tkaniny, z jakiej wykonana jest markiza.

Po umyciu należy dokładnie zmyć detergent: najpierw ciepłą, później letnią wodą, a następnie pozostawić markizę rozłożoną aż do momentu całkowitego wyschnięcia materiału. Nie jest wskazane używanie suszarek ani innych narzędzi przyspieszających suszenie – może to negatywnie wpłynąć na właściwości tkaniny.

 

Samodzielnie lub przez fachowca?

Regularna i staranna konserwacja i pielęgnacja markiz tarasowych i balkonowych pozwoli dłużej cieszyć się ich nienagannym wyglądem i bezproblemowym działaniem. Jeśli jednak zdarzy się, że nie poradzimy sobie z czyszczeniem lub konserwacją markizy we własnym zakresie, warto powierzyć to zadanie fachowcom. Koszt tej usługi będzie dużo niższy niż zakup nowej markizy po przedwczesnym zniszczeniu się poprzedniej.