Żaluzja, czyli ochrona i dekoracja

Historia

Żaluzje wbrew pozorom to bardzo stary wynalazek. Pomysł ten wykorzystywano już w starożytności by zasłonić okna. Według tłumaczenia Francuzów to krata okienna. Patent na ten wynalazek otrzymał w 1812 roku stolarz Cochot pochodzący z Paryża. Pierwszą fabryką produkującą żaluzje była niemiecka firma Heinricha Freese. Do produkcji wykorzystywano początkowo deseczki. Produkt był bardzo funkcjonalny, ale często kiczowaty.

Zastosowanie

Dzisiaj żaluzje znakomicie sprawdzają się przy zasłanianiu okna, ograniczeniu oświetlenia, ale jest to również forma dekoracji okiennej. W obecnych czasach żaluzje ponownie zaczęły być modne, ponieważ można nimi zastąpić firany czy zasłony. Poza tym mamy możliwość dopasowania do okien o wszystkich kształtach i rozmiarach. Wybierając kolor, mamy do dyspozycji całą paletę barw. Dzisiejsze żaluzje są wyposażone w nowoczesne systemy sterowania, a tym samym są znacznie wygodniejsze w obsłudze.

Żaluzje aluminiowe

Oprócz zalet, żaluzje mają również pewne wady. Są na razie projektowane dość skromnie w porównaniu z roletami. Utrzymanie ich w czystości również pozostawia wiele do życzenia. Dość szybko się brudzą i kurzą, a co za tym idzie, nie są polecane dla alergików. Wystarczy jednak specjalnie do tego przeznaczona szczoteczka, która ułatwia nam czyszczenie.

Rodzaje

Możemy wyróżnić różnorodne typy żaluzji w zależności od materiału, z którego są wykonane.

  • Żaluzje drewniane to forma, która cieszy się największą popularnością. Drewno z reguły jest trwałe, bardzo eleganckie i dobrze się komponuje z każdym wnętrzem, dodając mu ciepła i przytulności. Ten rodzaj żaluzji składa się z listewek drewnianych, maskownicy, sznurka do podnoszenia oraz pokrętła, które reguluje ułożenie listewek. Takie żaluzje możemy montować we wszystkich typach okien.
  • Żaluzje aluminiowe to bardzo nowoczesna, a jednocześnie funkcjonalna i trwała forma. Montuje się je we wszystkich typach okien. Te żaluzje wyróżniają się możliwością różnorodnej aranżacji ze względu na dużą kolorystykę. Nieocenioną zaletą tego rodzaju żaluzji jest łatwość w czyszczeniu i pielęgnacji.
  • Żaluzje bambusowe jest to forma prosta i ekologiczna. Elegancji dodaje piękna struktura, która bardzo zdobi każde wnętrze. Dużym atutem jest różnorodna kolorystyka.
  • Żaluzje pionowe tekstylne znakomicie sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych. Składają się z szyny wraz z mechanizmem oraz z pionowych pasów wykonanych z tkaniny. Szeroka paleta kolorów i wzorów pozwala na różnorodne możliwości dekoracji okiennej. Walorem tego produktu jest również skuteczna ochrona przed światłem.
  • Żaluzje fasadowe selt to żaluzje zewnętrzne, które mają za zadanie chronić mieszkanie przed nadmiernym nasłonecznieniem. Oprócz tego posiadają ciekawe kształty, dzięki czemu mogą z powodzeniem pełnić rolę dekoracji. Takie żaluzje są bardzo lekkie i łatwe do zamontowania.
  • Żaluzje skórzane/tekstylne to elegancka forma. Są bardzo polecane dla gabinetów prestiżowych, hoteli czy ekskluzywnych rezydencji. Zasady działania i konstrukcja jest bardzo podobna do żaluzji zwykłych. Występują w formie ręcznej i elektrycznej. Im większe gabaryty okienne, tym lepszy efekt.
  • Żaluzje plisowane są niebanalne, a jednocześnie bardzo funkcjonalne. To jedne z niewielu żaluzji, które mogą być prane i czyszczone. W tej formie mamy do dyspozycji szeroki zakres kolorów i wzorów tych żaluzji, co daje możliwość nietuzinkowej aranżacji. Różne rodzaje materiału mają różny stopień przepuszczalności.
  • Żaluzje budowlane chronią przed promieniowaniem, a także zabezpieczają przed włamaniami oraz hałasem. Są one wykonane z bardzo wysokiej jakości materiałów, a dzięki temu posiadają wysokie walory estetyczne i użytkowe. Systemy regulacji sterowanie są na bardzo wysokim poziomie. Ich atutem jest również bardzo duża odporność na różnorodne, niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nowoczesność, bezpieczeństwo i estetyka to główne zalety tego rodzaju żaluzji.

Moda na żaluzje do nas powróciła. Jedyną zmianą jest większe pole do popisu pod względem materiałów, funkcjonalności, wzorów, kolorów. To daje nam więcej możliwości w zakresie wygody, funkcjonalności i aranżacji.