Aranżowanie wnętrz może być doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dodatkowo daje mnóstwo satysfakcji, zwłaszcza jeśli efekt naszych działań przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania. Do planowania wystroju konkretnego pomieszczenia, trzeba podejść wielozadaniowo. Tutaj każdy element się liczy.

Oprócz doboru funkcjonalnych, estetycznym mebli, dodatków i kolorystyki ścian należy przemyśleć również to, jak prezentować się ma okno. Najczęściej od zasłon, firan, żaluzji czy rolet oczekujemy funkcjonalności. Nowoczesne warianty tego typu produktów są jednak w stanie zaproponować dużo więcej - estetyczny wygląd, świetnie komponujący się z aranżowanym pomieszczeniem. W dzisiejszym artykule skupimy się na najmodniejszych roletach i podpowiemy, które z rozwiązań warto wykorzystać w konkretnych pomieszczeniach.

Jakie rolety wybrać do mieszkania?

1. Rolety dzień noc - idealne rolety do sypialni

Rolety wybierane do sypialni powinny, przede wszystkim, sprzyjać naszym nawykom sennym. Usytuowanie mieszkania/domu względem stron świata często wpływa na to, jakiego rozwiązania potrzebujemy. Nierzadko zdarza się, że poranne ostre promienie słoneczne wdzierają się do sypialni, budząc lokatorów. I chociaż niektórzy uznają taką pobudkę za piękny początek dnia, inni mogą poczuć frustrację.

Modnym i sprawdzonym rozwiązaniem tego problemu jest instalacja rolet dzień noc. W takim modelu mamy do czynienia z podwójną strukturą materiału, co oznacza, że możemy w większym stopniu wpływać na nasłonecznienie pokoju, niż moglibyśmy, używając zwykłych, tradycyjnych rolet. Regulacja odbywa się dzięki zmianie położenia pasów materiału. W efekcie możliwe jest takie użycie rolety, że o poranku doskonale chroni pomieszczenie przed agresywnym, wybudzającym światłem, a po południu pozwala na oświetlenie przestrzeni w dowolnym stopniu.

Nowoczesne rolety dzień noc występują w tak wielu wersjach kolorystycznych, że bez trudu można je dopasować do dowolnej aranżacji sypialni. Największą popularnością cieszą się modele w stonowanych kolorach - w pastelach, beżach i szarościach. Warto jednak popuścić nieco wodze fantazji i poeksperymentować z deseniami lub z bardziej nasyconymi barwami. Taki wariant można rozważyć, szczególnie jeśli w sypialni zachowano raczej oszczędność w kwestii doboru ozdób i bibelotów.

2. Wariant do salonu - eleganckie rolety rzymskie

Salon zazwyczaj staramy się zaaranżować w taki sposób, żeby był prawdziwie reprezentacyjną częścią mieszkania, dlatego rolety rzymskie dobrze się tutaj sprawdzą. Tego typu zwijają się w taki sposób, że poprzeczne pasy nakładają się na siebie. Jest to uniwersalny wariant i idealnie wpasowuje się w różne stylistyki. Z powodzeniem możemy więc zastosować go zarówno w aranżacjach nawiązujących do klasyki, jak i też w pomieszczeniach, w których króluje estetyka minimalistyczna. Rolety dobrze komponują się również z wystrojem rustykalnym, eklektycznym i właściwie w każdym innym wariancie aranżacyjnym.

Dobierając rolety rzymskie do aranżacji pokoju, należy podjąć decyzję dotycząca kolorystki. Tutaj, podobnie jak w przestrzeni sypialnianej, mamy dwie opcje. Albo zainwestować w uniwersalne, pasujące do każdego wystroju, barwy, albo zdecydować się na bardziej dekoracyjny charakter rolet. Ta pierwsza opcja przypadnie do gustu nieco ostrożniejszym osobom, którym zależy na tym, żeby zmiana aranżacji pokoju nie pociągała za sobą konieczności zmiany aranżacji okna. Z kolei wersja dla odważnych - mocno nasycone barwy, desenie, wzory - trafi w preferencje ludzi, widzących w osłonie okiennej potencjalną dekorację, nadającą pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru.

3. Rolety do pokoju dziecięcego - kilka słów o standardowych roletach materiałowych

Aranżując przestrzeń najmłodszych, dobrze jest wybierać rozwiązania praktyczne - takie, które w szybki sposób można odświeżyć, wyprać, odplamić. Wszystkie wspomniane wcześniej modele zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich pielęgnacja nie sprawiała problemu. Materiał można więc zdejmować i prać w pralce. W przypadku klasycznych rolet materiałowych proces jest maksymalnie uproszczony. W dodatku są to rozwiązania stosunkowo tanie, więc w razie zmiany aranżacji pokoju dziecka (na skutek np. zmiany jego zainteresowań), nie nadwyrężymy naszego domowego budżetu. Z kolei w razie ewentualnego zabrudzenia, możemy szybko wyprać roletę. Takie sprawne, bezproblemowe i częste zabiegi pielęgnacyjne są ważne, zwłaszcza jeśli dziecko jest alergikiem.

Inne rozwiązania, o których warto wiedzieć

Dobierając konkretne modele rolet, pasujących do aranżacji pomieszczeń, nie zapomnijmy zwrócić uwagi również na produkty o dodatkowej funkcjonalności, wykraczającej poza zwykłą osłonę okna. Do takich wariantów zaliczyć można refleksole oraz termorolety aluminiowe. Pierwsza opcja przeznaczona jest do stosowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Takie rolety szczelnie osłaniają pomieszczenie i odbijają promienie słoneczne, co ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury w pokoju. Szczególnie dobrze sprawdzają się w domach z dużą ilością przeszkleń. Z kolei termorolety aluminiowe polecane są do energooszczędnych domów. Taki model pozwala nie tylko decydować o poziomie nasłonecznienia, ale też sterować energią cieplną, która przedostaje się z i do budynku.