Plisy to niezwykle uniwersalne osłony do okien. Z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności, podbijając serca nie tylko właścicieli mieszkań ale również projektantów. Plisy charakteryzują się przeróżnymi kształtami i kolorami, dzięki czemu są niezwykle praktyczne i funkcjonalne.

Plisy to nic innego jak wykwintne i reprezentacyjne osłony okienne, które można dopasować praktycznie do każdego wnętrza bez względu na dominujący styl. Plisy wykonywane są ze specjalnie dedykowanych tkanin, które cechują się różnorodnymi właściwościami a następnie składane są w charakterystyczną harmonijkę. Po rozwinięciu zachowują zygzakowaty kształt.

Wybór odpowiednich plis pozwala uzyskać szeroki wachlarz możliwości:

- mogą służyć jako ochrona przed ostrym światłem słonecznym,

- mogą być osłoną przed wścibskimi spojrzeniami ciekawskich sąsiadów,

- pozwalają na całkowite przyciemnienie pomieszczenia np. podczas oglądania filmu lub podczas krótkiej drzemki w ciągu dnia.

Plisy - uniwersalne rozwiązanie dla każdego mieszkania

Różnorodność tkanin, faktury i koloru dają duże możliwości dopasowania plis do każdego pomieszczenia w domu czy też mieszkaniu. Dostępne są materiały cechujące się delikatnością i subtelnością w jasnych ciepłych kolorach, które świetnie się sprawdzą jako rozproszenie promieni słonecznych jednocześnie nie pozbawiając pomieszczenia naturalnego oświetlenia. Natomiast plisy wykonane w grubszych, ciemniejszych materiałów doskonale przyciemnią pomieszczenie w ciągu dnia, kiedy wystąpi taka potrzeba a także uchronią przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz.

Na rynku dostępne są również plisy wykonane z tzw. materiału blackout, który jest całkowicie nieprzepuszczalny dla promieni słonecznych. Takie rozwiązanie dedykowane jest głównie w sypialniach i dziecięcych pokojach.

Plisy są uniwersalnym rozwiązaniem, które dobrze komponuje się z dodatkowymi systemami takimi jak zasłony lub firany.

Niezwykłą cechą, która wyróżnia plisy jest możliwość osłaniania dowolnego fragmentu szyby, w przeciwieństwie do standardowych żaluzji bądź rolet uzyskuje się możliwość dowolnego ustawienia zarówno dolnej jak i górnej prowadnicy, które dają większe możliwości aranżacji.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie więcej niż jednej plisy na pojedynczej prowadnicy, dzięki czemu można uzyskać wielofunkcyjną osłonę okienną, która pozwoli jedynie na rozproszenie lub też całkowicie zaciemnienie światła słonecznego.

Kolejną zaletą plis jest ich łatwość utrzymywania w czystości. Plisy ze względu na swoją konstrukcję nie zbierają dużej ilości kurzu i zanieczyszczeń. Do utrzymanie odpowiedniej czystości wystarczy lekko wilgotna ściereczka. Mocniejsze zabrudzenia można usunąć przy pomocy prania ręcznego. Jedyna rzecz, którą trzeba mieć na uwadze, jest taka, że należy pamiętać aby świeżo wyprane plisy powiesić w oknie a także kilkukrotnie zwinąć je i rozwinąć. Taki zabieg pozwoli zachować ich pierwotny kształt.

Plisy - rozwiązanie dla okien o nietypowym kształcie

Niewątpliwą zaletą plis jest ich charakterystyczna budowa i konstrukcja, która pozwala na ich montaż nawet w najbardziej nietypowych oknach, z którymi dość często można spotkać się na poddaszach.

W zależności od tego czy okno bardziej przypomina kształt trójkąta czy też trapezu, różnice są widoczne jedynie w sposobie rozwijania plis. Montaż wciąż pozostaje łatwy i bezproblemowy. W przypadku okien trójkątnych jeden róg plisy pozostaje zwinięty, jeśli zaś chodzi o okna trapezowe są one dzielone na dwie części trójkątną i prostokątną, gdzie każda z części posiada własny system plis.

Plisy - szeroki wybór kolorów i wzorów

Duży wybór tkanin, z których wykonywane są plisy a także szeroka gama kolorystyczna to możliwość indywidualnego doboru plis pod konkretne wymagania. Plisy są więc niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego pomieszczenia, niezależnie od dominującego stylu panującego w mieszkaniu.

Gładkie świetnie się sprawdzą w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, podczas gdy te posiadające wzory i kwieciste motywy w tych bardziej rustykalnych.

Plisy wyróżniają się również różnorodnym wykończeniem, co umożliwia dopasowanie do większości kolorów okien a prowadnice są sprytnie ukryte i praktycznie niewidoczne.

Montując plisy mamy do wyboru dwa rodzaje zakończeń plis, czyli tzw. rynien. Mogą one być ruchome bądź przytwierdzone na stałe. Daje to możliwość aż czterech wariantów aranżacji:

- całkowite odsłonięcie okna,

- zasłonięcie dolną tkaniną plisowaną,

- zasłonięcie okna górną tkaniną plisowaną,

- system mieszany.

Nowoczesne rozwiązania jakimi są plisy oprócz funkcjonalności dodatkowo również dodatek dekoracyjny, dzięki czemu można nieco odświeżyć pomieszczenie.