Montaż rolet jest najchętniej wybieranym sposobem, pozwalającym na zasłonięcie okien. Niezliczona ilość modeli dostępnych na rynku sprawia, że często mamy jednak problem z dopasowaniem odpowiednich. Jakie będą sprawdzać się najlepiej w każdym domu i mieszkaniu?

Rolety to funkcjonalny element wystroju wnętrz, który już od kilku skutecznie detronizuje tradycyjne firanki oraz zasłony. Ludzie bardzo polubili to rozwiązanie z wielu powodów. Z pewnością do zalet należy prostota utrzymania ich czystości. W przeciwieństwie do tradycyjnych osłon, nie ma konieczności prania oraz prasowania ich kilka razy w ciągu roku. Dzięki nim możemy zachować w swoich czterech ścianach prywatność, nie narażając się na ciekawość sąsiadów. Należy jednak pamiętać, że rolety to zakup na lata. Dobrze jest więc podejść do ich kupna z dużą rozwagą i dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Jakie rodzaje żaluzji są najpopularniejsze oraz co musimy o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na konkretny model?

Najczęściej wybierane rodzaje rolet

Rynek rolet jest przepełniony coraz to nowocześniejszymi rozwiązaniami. Są jednak modele, które cieszą się powodzeniem większym, niż pozostałe. Każdy z nich charakteryzuje się zupełnie innymi cechami, ale łączy je przede wszystkim funkcjonalność i efektywność. Zobaczmy, jakie rodzaje rolet, są najchętniej wybieranymi wśród właścicieli domów i mieszkań.

Rolety materiałowe

Rolety tekstylne należą niezaprzeczalnie do najczęściej wybieranych. Szczególnie chętnie wykorzystywane są w domach i biurach. Należy pamiętać, że zacienienie, jakie zagwarantują nam rolety materiałowe, zależne jest od rodzaju materiału, jaki wybierzemy. Rolety materiałowe, tworzone są bowiem z różnego rodzaju tkanin. Jeśli zależy nam, aby były one trwałe, wybierzmy tworzywo odporne na uszkodzenia oraz promienie UV. Zakres cenowy rolet ekranowych jest bardzo duży, wszystko zależy od jakości produktu. Jest to jednak jedno z najtańszych rozwiązań pozwalających na osłonięcie okna.

Zalety:

- niska cena

- duży wybór kolorów i modeli

- funkcjonalność

Wady:

- jakość zależna od ceny

- niski stopień ochrony przed nagrzaniem pomieszczenia

Rolety rzymskie

System tych zasłon znany jest już od wielu lat, jednak w ostatnim czasie rolety rzymskie stały się bardzo modne i popularne. Wiele osób ceni je sobie za to, że zachowują balans pomiędzy nowoczesnością a tradycją. Łączą ze sobą funkcje zarówno zasłon, jak i rolet. Wykonane są z tkaniny, jednak ich system pozwala na zwijanie ich w górę, przy czym tworzą efektowny wachlarz. Powoduje to świetny efekt wizualny oraz dodaje elegancji pomieszczeniu.

Zalety:

- elegancki wygląd

- możliwość dopasowania materiału pasującego do wnętrza

Wady:

- mogą szybko się kurzyć

Termo rolety aluminiowe

Termo rolety aluminiowe to jeden z modeli, który zawdzięczać możemy właśnie postępowi technologicznemu. Jest to najpopularniejszy rodzaj rolet zewnętrznych, wybierany szczególnie chętnie przez właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań. W związku z tym, że grupa tych rolet ma w swoim zanadrzu także modele antywłamaniowe, które zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo, często wykorzystywane są jako element okien balkonowych, czy też tarasowych. Ich funkcja termoizolacji pozwala natomiast na dużą oszczędność energii zimą. Świetnie zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Termo rolety aluminiowe są także zbawienne podczas coraz częściej pojawiających się w naszym kraju upałów, ponieważ odbijają światło słoneczne. 

Zalety

- zapewniają bezpieczeństwo i prywatności

- termoizolacja

- zapobiegają uszkodzeniom okien

Wady:

- całkowita izolacja od światła przy zasłonięciu w ciągu dnia

Rolety dzień noc

Funkcjonalność, jaką zapewniają rolety dzień noc, docenia coraz więcej osób. Są one świetnym wyborem dla tych, którzy chcieliby uzupełnić nowoczesne wnętrza. System dzień noc działa podobnie do klasycznych żaluzji, rolety te są jednak znacznie bardziej eleganckie. Zastosowanie ich w mieszkaniu pozwala na dowolne sterowanie wpuszczanego światła. Dwa rodzaje materiału powodują, że przy zasłoniętym oknie możemy wpuścić do pomieszczenia promienie słoneczne. W dowolnej chwili mamy także możliwość całkowitego zasłonięcia okna dzięki regulacji pasków. 

Zalety:

- regulacja poziomu wpuszczanego światła

- nowoczesny design

- zachowanie prywatności nawet przy połowicznie odsłoniętej rolecie

Wady: brak

Refleksole

Refleksole to system rolet zewnętrznych oraz wewnętrznych. Są powszechnie stosowane zarówno w biurach, jak i domach oraz na balkonach mieszkań. Stosuje się je przede wszystkim w celu zmniejszenia wpływu promieni słonecznych na temperaturę wewnątrz budynku. Stanowią także świetne zabezpieczenie okien przed ewentualnymi uszkodzeniami. Dużą popularność zyskuje także zakładanie refleksoli na tarasach. Pozwala to na zwiększenie prywatności oraz izolację od wiatru. 

Zalety:

- zatrzymanie chłodu w pomieszczeniu

- ochrona przed wiatrem

- zatrzymanie promieni słonecznych

Wady:

- cena

Jak wybrać rolety dla siebie?

Wybranie właściwego modelu rolet zależy od wielu czynników. Wśród nich jest przede wszystkim wystrój naszego domu oraz efekt, jaki chcemy uzyskać. Ważne, aby dopasować rolety pod względem kolorystycznym. Na szczęście rynek ma dla nas niezliczone propozycje, więc w tej kwestii nie powinniśmy mieć problemu. Warto zastanowić się jednak, czy wolimy wybrać rolety wewnętrzne, czy jednak postawimy na zewnętrzne. Oba rozwiązania są bardzo dobre, jednak jeśli zależy nam na bezpieczeństwie oraz termoizolacji, to warto rozważyć montaż tych drugich. W razie wątpliwości bardzo dobrym rozwiązaniem może być także skorzystanie z 2 rozwiązań jednocześnie.