Wewnętrzne rolety okienne pojawiają się obecnie w wielu domach. Związane jest to z tym, iż można w ten sposób uchronić się przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym w dzień, ale też przed blaskiem księżyca w nocy. Ponadto do środka nie przedostaną się żadne owady, a całe pomieszczenie zostanie zaaranżowane w piękny i wyjątkowy sposób. Jedną z najlepszych opcji dla zainteresowanych domowników będą rolety dzień noc. Charakteryzują się niezwykłą funkcjonalnością, niepowtarzalnym designem oraz łatwym montażem.

Rolety dzień i noc - podstawowe rodzaje

Rolety dzień noc można podzielić głównie ze względu na sposób montażu. W związku z tym wyróżnia się następujące rodzaje:

  • klasyczne - potocznie nazywane również wolnowiszącymi. Montowane są przed oknami, do powierzchni ściany. Potrzebne są do tego oczywiście specjalistyczne narzędzia oraz fachowa wiedza. Stosowane są w bardzo przestronnych pomieszczeniach, zapewniając domownikom komfort wypoczynku i odpowiednią dawkę cienia. Najlepiej wykorzystać je wtedy, gdy w domach posiada się spore okna. Dzięki jej niesamowitemu charakterowi wnętrze zyska na wartości i zostanie diametralnie odświeżone
  • mini rolety - zdecydowanie najłatwiejsze w montażu, ponieważ należy wykorzystać w tym przypadku specjalne haczyki, a roleta zostanie pomyślnie zawieszona w wybranym pomieszczeniu. Alternatywą dla haczyków są solidne przyssawki, mocowane bezpośrednio do ramy okna. Tkanina jest w tym przypadku stabilnie utrzymywana, w niedalekiej odległości od szyby. Dzięki temu roleta będzie przylegała do okna i z pewnością nie przepuści do środka zbyt dużej wiązki światła, co bardzo docenią zwłaszcza osoby starsze. Takie rolety najlepiej sprawdzają się przy uchylonych oknach
  • rolety w kasecie - bardzo popularna wśród domowników, ponieważ jest zdecydowanie najbardziej uniwersalna. Tkanina przylega idealnie do szyby, wszystko prezentuje się niezwykle estetycznie i pomysłowo. Można ją montować tak jak mini roletę, przy pomocy specjalnie dobranych haczyków. Ponadto istnieje szansa na przyklejenie jej do okna, jeśli domownik będzie miał taką wizję aranżacyjną

Jak widać rolety dzień noc dzielą się na kilka rodzajów, dlatego wybranie jednego wcale nie musi być łatwym procesem. O pomoc warto poprosić nieco bardziej doświadczone osoby.

Rolety dzień i noc - wady oraz zalety

Rolety dzień noc pozwalają domownikom na pełne kontrolowanie dopływu światła do pomieszczenia, w którym takie rolety zostały zamontowane. Dzięki temu można udanie zadbać o swój relaks i wypoczynek, np. po ciężkim dniu w pracy. Do wnętrza nie przedostanie się zbyt duża dawka promieni słonecznych, a więc dzieci i osoby starsze nie będą narażone na żadne niebezpieczeństwo. Rolety tego typu zapewniają również pełną prywatność we własnym domu, aby natarczywi sąsiedzi czy też przechodnie nie mogli zaglądać przez okno do środka domu. Pełnią funkcję zaciemniającą, co przydaje się wtedy, gdy domownicy lubią w trakcie dnia zrobić sobie drzemkę.

Wadą takich rozwiązań jest to, że nie da się przyciemnić całego pomieszczenia. Nigdy nie będzie w nim dostatecznie ciemno, chociaż dopływ kontroli światła daje domownikom duże pole do popisu. Niektórzy uważają również, że udekorowanie okna przy pomocy rolety nie jest w zakresie wizualnym zbyt atrakcyjnym pomysłem.

Rolety dzień i noc - działanie

Rolety dzień noc składają się z dwóch wersji tkanin:

  • transparentnej
  • zaciemniającej

Pasy te znajdują się w równej odległości od siebie, z czasem na siebie nachodząc. Dzięki temu pomieszczenie jest przyciemnione i nie wpada do niego zbyt duża dawka światła. Tkaniny umieszczane są na dwóch solidnych rolkach. Znajdują się one zarówno na górze rolety, jak i na jej dole. Do rolet dołączany jest prosty w obsłudze mechanizm łańcuszkowy, dzięki któremu domownik kontroluje w jaki sposób przyciemnia pomieszczenie. Jest to szczególnie ważne podczas fali upałów, kiedy promienie słońca mogą doprowadzić do dolegliwości zdrowotnych, m.in. udarów. Warto zadbać o komfort we własnym domu i zainwestować w efektywnie działającą roletę dzień i noc.