Właściwie każdy rodzaj wyposażenia, które umieszczamy w pomieszczeniu, może pełnić rolę ozdoby. Dotyczy to również przedmiotów czysto użytkowych. Wyróżnić można rozwiązania, które zawsze wprowadzają do mieszkania pewną dekoracyjność. Rolety rzymskie zdecydowanie można zaliczyć do jednych z nich.

Rolety rzymskie - jaki efekt wprowadzają do pomieszczenia?

 

Rolety tego typu różnią się od tradycyjnych rolet, które zwijają się na rolce, bo zwijają pasami, co pozwala na osiągniecie efektownego rezultatu. Jednocześnie ich dekoracyjność jest dużo bardziej oszczędna niż np. dekoracyjność rolet austriackich, które przeważnie swoją wyraźną stylistyką górują nad całym pomieszczeniem. Rolety rzymskie są więc swoistym połączeniem klasy, elegancji i prostoty. To właśnie dzięki tym cechom można wykorzystać je praktycznie w każdym pomieszczeniu.

W minimalistycznych wnętrzach warto wybrać rozwiązania najprostsze. Jednokolorowy materiał lub tkanina w delikatny deseń wprowadzi do pomieszczenia lekkość, świeżość i podkreśli pożądany efekt schludności i porządku. Czasem jednak potrzebujemy nieco bardziej charakterystycznego akcentu, ale nie chcemy decydować się na wyrazistość, którą oferuje chociażby wcześniej wspomniana roleta austriacka. Tu również z pomocą przyjdzie nam wariant rzymski.


W sklepach, oprócz standardowego, uproszczonego typu rolety rzymskiej, znajdziemy też nieco bardziej finezyjne opcje - z falbanką lub z falą. Sposób działania konstrukcji jest taki sam jak w wariancie standardowym. Różnica zaznacza się jednak w dolnej krawędzi materiału - albo posiada ona charakterystyczne marszczenie (falbanę), albo ma falisty charakter. Takie ozdobne rozwiązania często wprowadzają ciekawy akcent do kuchni lub pokoju dziecięcego, ale z powodzeniem można ich użyć również w sypialniach czy w salonach.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze rolet rzymskich do konkretnych pomieszczeń?

 

Nieważne, jaki pokój aranżujemy, zawsze warto wziąć pod uwagę:

  • nasłonecznienie pomieszczenia;
  • dotychczasową aranżację.

W salonie często nieco odważniej podchodzimy do kwestii dekoracyjności, bo jest to przestrzeń, którą uznać możemy za wizytówkę mieszkania. To tutaj najczęściej przebywamy wspólnie z rodziną lub ze znajomymi. Warto, żeby kolor takiej ozdoby nawiązywał do charakteru pozostałego wyposażenia lub kontrastował z nim. Należy wziąć pod uwagę też to, jaką przepuszczalność światła ma tkanina.

Jeśli po południu pokój jest wypełniony naturalnym światłem, być może warto będzie wybrać rolety rzymskie, które zapewnią pomieszczeniu cień i pozwolą nam np. zrelaksować się przy filmie lub serialu. Przepuszczalność światła ma jednak największe znaczenie w sypialni. Jeśli nie chcemy, żeby każdego ranka budziły nas promienie słoneczne lub prowadzimy nieregularny tryb życia i zdarza się nam odsypiać w dzień, dobrą opcją będą rolety rzymskie wykonane z materiału typu blackout. Te najlepsze są w stanie zatrzymać aż 95% światła.

Współczesne warianty rolet rzymskich są taki zróżnicowane, że bez trudu można dopasować je do niemal każdego pomieszczenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę nasłonecznienie i dotychczasową aranżację pokoju, kupując roletę zyskamy piękną i funkcjonalną dekorację mieszkania.

 

 

Tekst zrealizowała agencja marketingu internetowego Internetica. Specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań, dzięki którym jej klienci są bardziej widoczni w sieci, a ich witryny cieszą się większym ruchem.
Przedsiębiorstwo istnieje od 2007 roku i, oprócz pozycjonowania, prowadzi kampanie linków sponsorowanych, remarketing i kampanie e-mailingowe. Wzmacnia konkurencyjność swoich klientów, wdrażając profesjonalne strony i sklepy internetowe oraz opracowując akcje w mediach społecznościowych. Internetica to zespół doświadczonych specjalistów, którzy nieustannie zwiększają swoje kompetencje. W efekcie oferta jest cały czas udoskonalana, a odbiorcy usług mogą czerpać korzyści z owocnej współpracy z innowacyjnym partnerem. Internetica obsługuje setki klientów takich jak EmJot, działających m.in. w branży produkcji i sprzedaży markiz, rolet, moskitier i żaluzji.