Trendy wnętrzarskie coraz częściej stawiają na naturę. Ekologiczne materiały są tym samym najmodniejszym rozwiązaniem. Dlatego też coraz więcej osób wybiera do swych domów żaluzje drewniane.

Zasłony okienne to element obowiązkowy każdego wnętrza. Od kilku sezonów, jednymi z najchętniej wybieranych, są żaluzje drewniane. Sprawdzają się doskonale, nie tylko spełniając swą funkcję praktyczną, ale przede wszystkim stanowią elegancki element aranżacji. Drewno bez wątpienia jest jednym z tych materiałów, które swą obecnością nadają pomieszczeniom niezwykłego ciepła i przytulności. Ponadto doskonale komponuje się z innymi materiałami oraz stylami aranżacji wnętrz. Pasują między innymi do pomieszczeń nowoczesnych, tradycyjnych oraz tych o charakterze skandynawskim. Tym samym żaluzje drewniane sprawdzą się właściwie w każdym mieszkaniu. Poznajmy najlepsze sposoby na ich zastosowanie, a także dowiedzmy się o nich nieco więcej.

Praktyczne i stylowe żaluzje drewniane — jak działają?

Żaluzje drewniane z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. A to wszystko za sprawą tego, że łączą w sobie dwie niezwykle istotne zalety. Są bardzo praktyczne, a przy tym wyglądają naprawdę świetnie, wręcz ekskluzywnie. Są bardzo łatwe w montażu. Często jednak nie musimy się tym martwić, ponieważ większość firm wykonujących żaluzje na zamówienie, oferuje także ich instalacje.

Żaluzje drewniane należą do jednych z najbardziej funkcjonalnych zasłon, ponieważ pozwalają na niemal dowolne sterowanie intensywnością światła wpuszczanego do wnętrza. Można zupełnie je odsłonić lub zasłonić, ale także ustawić lamele według własnych preferencji. Żaluzje wykonywane są z różnych rodzajów drewna. Zależnie od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy wybrać te z jasnego lub ciemnego. Pierwszy, po zasłonięciu pozwoli na odgrodzenie od promieni, przy równoczesnym zachowaniu jasności wnętrza. Ciemne natomiast umożliwiają niemal całkowitą izolację od światła. Dzięki temu żaluzje drewniane szczególnie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak:

  • sypialnia
  • pokój dzienny
  • jadalnia
  • kuchnia (z odpowiednią wentylacją)

Rodzaje żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane to bardzo modny element aranżacji wnętrz, dlatego też na rynku znajdziemy wiele ich rodzajów. Różnią się one między sobą kolorem, sposobem montażu, czy rodzajem drewna, z jakiego są wykonane. Najczęściej jest to lipa kanadyjska oraz bambus, lecz spotkać się możemy z wieloma innymi gatunkami.

Jednym z najważniejszych parametrów, jakimi powinniśmy sugerować się przy wyborze żaluzji, jest oczywiście szerokość lameli. Te drewniane przybierają zwykle wymiary 25 lub 50 milimetrów.

Postaw na drewno — zalety żaluzji drewnianych

Jedną z największych zalet, jaką posiadają żaluzje drewniane, jest oczywiście sam materiał, z którego są wykonane. Każdy wie, jak ważna w dzisiejszych czasach jest troska o środowisko. Drewno to odnawialny surowiec pochodzenia naturalnego, który cechuje się nie tylko swą solidnością, ale także ekologicznością. Ponadto ma szereg innych atutów. Jednym z nich jest bez wątpienia elektrostatyczność. Dzięki temu, żaluzje drewniane nie kurzą się tak szybko, jak te wykonane z innych tworzyw. Tym samym sprawdzą się świetnie u alergików, a także w pokoju dziecięcym.

Opisując zalety żaluzji wykonanych z drewna, nie możemy zapomnieć też o kwestii estetycznej. Wyglądają one po prostu świetnie. Dodają każdemu wnętrzu niepowtarzalnego ciepła oraz naturalnego charakteru. Na rynku dostępne są produkty w różnych kolorach, dlatego z łatwością dopasujemy je do każdego wnętrza.

Wady żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane posiadają właściwie wyłącznie jedną wadę. Są wrażliwe na działanie wilgoci. Tym samym nie sprawdzą się w łazience, czy na tarasie. Drewno to materiał cechujący się ''wsiąkaniem'' wody. Niestety, może powodować to odkształcenia, puchnięcie, czy nawet gnicie lameli. Z tego też powodu nie zaleca się montażu tych żaluzji w miejscach słabo wentylowanych o dużym stężeniu wilgoci oraz w takich, gdzie byłyby wystawione na działanie czynników atmosferycznych.

Żaluzje drewniane — pomysł na aranżację

Żaluzje wykonane z drewna wspaniale komponują się właściwie z każdym wnętrzem. Te w nieco jaśniejszych barwach doskonale uzupełnią charakter wystroju nowoczesnego, glamour, czy skandynawskiego. Ciemnobrązowe natomiast będą wręcz idealne dla domów wykończonych w stylu kolonialnym i prowansalskim. W ostatnich sezonach bardzo modne stały się również żaluzje drewniane barwione na szaro lub nawet czarno. Takie natomiast świetnie skomponują się z równie popularnym wystrojem industrialnym.