Czyszczenie markizy w praktyce - Jak odświeżyć markizę po zimie

Na co zwrócić uwagÄ™ wybierajÄ…c markizÄ™? WybierajÄ…c markizÄ™ na swój taras lub balkon należy mieć na uwadze nie tylko wielkość i wyglÄ…d, ale również materiaÅ‚, z jakiego jest wykonana. Dla wÅ‚asnej wygody i dÅ‚uższej żywotnoÅ›ci samej markizy warto zdecydować siÄ™ na tkaniny samoczyszczÄ…ce, które znacznie uÅ‚atwiÄ… pielÄ™gnacjÄ™ markizy i przedÅ‚użą jej żywot. Tkaniny samoczyszczÄ…ce pokryte sÄ… specjalnym powÅ‚okami zatrzymujÄ…cymi brud: pozostawienie rozwiniÄ™tej markizy podczas deszczu powoduje spÅ‚ukanie tego brudu z jej powierzchni. WÅ›ród bogatej oferty rynkowej wyróżnić można markizy Selt, których wysoka jakość gwarantuje dÅ‚ugoletnie, bezawaryjne użytkowanie. Producent oferuje swoim klientom zarówno markizy tarasowe, jak i balkonowe – każdy wiÄ™c znajdzie w ofercie produkt dostosowany do swoich potrzeb. Aby jednak móc cieszyć siÄ™ sprawnym dziaÅ‚aniem i nienagannym wyglÄ…dem markizy, należy również zwrócić uwagÄ™ na jej prawidÅ‚owÄ… konserwacjÄ™ i pielÄ™gnacjÄ™.

 

Wiosenne rytuały związane z markizą

Wiosna to najlepszy czas, by przyjrzeć siÄ™ swojej markizie. W okresie zimowym narażona jest ona na dziaÅ‚anie niekorzystnych warunków atmosferycznych: Å›nieg, silne wiatry i mróz nie sÄ… obojÄ™tne dla jej prawidÅ‚owego funkcjonowania. Po zimie wymagać może ona dodatkowych zabiegów pielÄ™gnacyjnych. CzynnoÅ›ci, które warto wykonać przez rozpoczÄ™ciem sezonu letniego, to:

  • sprawdzenie stanu markizy pod kÄ…tem ewentualnych uszkodzeÅ„ konstrukcji
  • dokrÄ™cenie poluzowanych Å›rub
  • naoliwienie ruchomych części (jeÅ›li zachodzi taka potrzeba)
  • czyszczenie tkaniny, z jakiej wykonana jest markiza tarasowa

 

Jak należy czyścić markizy?

Czyszczenie markizy nie jest tak trudne, jak siÄ™ może wydawać. Na tÄ™ czynność należy sobie zarezerwować kilka chwil wolnego czasu – a czysta i schludna markiza bÄ™dzie cieszyÅ‚a oczy przez caÅ‚y letni sezon. W zależnoÅ›ci od charakteru ewentualnych zabrudzeÅ„, do czyszczenia markizy może siÄ™ przydać miotÅ‚a i szczotka z miÄ™kkim wÅ‚osiem, miÄ™kka gÄ…bka, woda z mydÅ‚em lub innym neutralnym detergentem. Pierwszym krokiem podczas czyszczenia markizy powinno być usuniÄ™cie z jej powierzchni luźnych zabrudzeÅ„ w postaci suchych liÅ›ci, igliwia czy piasku. Najlepiej zrobić to suchÄ… miotÅ‚Ä… lub szczotkÄ… z miÄ™kkim wÅ‚osiem.

Kolejnym krokiem powinno być umycie markizy ciepÅ‚Ä… wodÄ… z mydÅ‚em. Delikatne mechaniczne tarcie w poÅ‚Ä…czeniu z dziaÅ‚aniem detergentu pozwoli na skuteczne usuniÄ™cie zabrudzeÅ„. Dużym uÅ‚atwieniem na tym etapie jest tkanina samoczyszczÄ…ca (w którÄ… mogÄ… być wyposażone np. markizy Selt), zapobiegajÄ…ca powstawaniu zabrudzeÅ„. W celu umycia markizy nie należy używać twardych gÄ…bek ani szczotek z ostrym wÅ‚osiem, gdyż może to spowodować uszkodzenie tkaniny, z jakiej wykonana jest markiza.

Po umyciu należy dokÅ‚adnie zmyć detergent: najpierw ciepÅ‚Ä…, później letniÄ… wodÄ…, a nastÄ™pnie pozostawić markizÄ™ rozÅ‚ożonÄ… aż do momentu caÅ‚kowitego wyschniÄ™cia materiaÅ‚u. Nie jest wskazane używanie suszarek ani innych narzÄ™dzi przyspieszajÄ…cych suszenie – może to negatywnie wpÅ‚ynąć na wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci tkaniny.

 

Samodzielnie lub przez fachowca?

Regularna i staranna konserwacja i pielęgnacja markiz tarasowych i balkonowych pozwoli dłużej cieszyć się ich nienagannym wyglądem i bezproblemowym działaniem. Jeśli jednak zdarzy się, że nie poradzimy sobie z czyszczeniem lub konserwacją markizy we własnym zakresie, warto powierzyć to zadanie fachowcom. Koszt tej usługi będzie dużo niższy niż zakup nowej markizy po przedwczesnym zniszczeniu się poprzedniej.