Taras to miejsce, gdzie możemy odpocząć, zrelaksować się i cieszyć bliskością natury. Aby w pełni korzystać z jego uroków, warto zainwestować w markizy tarasowe, które zapewnią nam ochronę przed słońcem i pozwolą cieszyć się tarasem nawet w upalne dni. Jakie markizy wybrać i na co zwrócić uwagę? Oto nasz poradnik.

Rodzaje markiz tarasowych

Na rynku dostępne są różne typy markiz tarasowych, które różnią się między sobą konstrukcją, materiałem i sposobem montażu. Do najpopularniejszych należą:

  • Markizy kasetowe: Są to markizy, w których cały mechanizm jest schowany w specjalnej kasecie. Dzięki temu są one bardzo estetyczne i odporne na warunki atmosferyczne.
  • Markizy półkasetowe: W tym przypadku tylko część mechanizmu jest schowana w kasecie. Są one nieco tańsze od markiz kasetowych, ale również mniej odporne na warunki atmosferyczne.
  • Markizy bezkasetowe: Są to najprostsze i najtańsze markizy, w których cały mechanizm jest widoczny. Nie są one jednak tak odporne na warunki atmosferyczne jak markizy kasetowe czy półkasetowe.

Zalety i wady markiz tarasowych

Markizy tarasowe mają wiele zalet. Po pierwsze, zapewniają ochronę przed słońcem, co pozwala cieszyć się tarasem nawet w upalne dni. Po drugie, są estetyczne i mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny. Po trzecie, są łatwe w obsłudze - większość modeli jest sterowana za pomocą pilota lub specjalnej maneweli.

Wśród wad markiz tarasowych warto wymienić konieczność regularnej konserwacji (szczególnie w przypadku markiz bezkasetowych) oraz fakt, że nie są one odporne na silne wiatry - w przypadku burzy zawsze należy je zwinąć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze markizy tarasowej?

Przy wyborze markizy tarasowej warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Po pierwsze, rozmiar - markiza powinna być odpowiednio dopasowana do wielkości tarasu. Po drugie, materiał - najlepsze są markizy wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Po trzecie, sposób montażu - niektóre markizy można montować do ściany, inne do sufitu, a jeszcze inne wymagają specjalnych stelaży.

Proces montażu markizy tarasowej

Montaż markizy tarasowej to zadanie, które w większości przypadków powinno być wykonane przez specjalistę. Wymaga ono bowiem nie tylko precyzyjnego zmierzenia tarasu, ale także umiejętności obsługi specjalistycznych narzędzi. Warto więc zdecydować się na montaż markizy przez profesjonalistów - to gwarancja, że wszystko będzie wykonane prawidłowo i bezpiecznie.

Koszt markizy tarasowej

Ceny markiz tarasowych są bardzo różne i zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj markizy, jej rozmiar czy materiał, z którego jest wykonana. Średnio, za markizę tarasową można zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Wybór markizy tarasowej to decyzja, która wymaga przemyślenia. Mam nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci ten wybór i pozwoli cieszyć się tarasem bez względu na pogodę.